Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Lakomstvo rodí: závisť, bezbožnosť, sklon k falošnej prísahe, úžerníctvu, krádeži, nepoctivosti, nevďačnosti, - slovom ku každému zlu.
sv. Ján Zlatoústy
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

12.03.2021 | Peter Tirpák | Čítanosť(600)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Rok sv. Jozefa sa slávi aj na GTF PU v Prešove

Rok sv. Jozefa sa slávi aj na GTF PU v Prešove

V mnohých svetových médiách sa na sklonku roka 2020 objavila správa, že pápež František vyhlásil v Cirkvi mimoriadny Rok sv. Jozefa pri príležitosti 150. výročia vyhlásenia ženícha Panny Márie za patróna celej Cirkvi. Urobil tak dňa 8. decembra 2020 apoštolským listom s názvom Patris corde (S otcovským srdcom), v ktorom svätého Jozefa opisuje charakteristikami „milovaný otec“, „nežný a láskavý“, „poslušný“, „prijímajúci“, „tvorivo odvážny“, „pracovitý“ a držiaci sa v úzadí, akoby „v tieni“.
 
Toto i jemu podobné mimoriadne obdobia nie sú však ojedinelými v živote Cirkvi. V jej dejinách sa slávia Sväté roky dvojako, buď riadne, zodpovedajúce okrúhlym výročiam Kristovho narodenia alebo mimoriadne, pri iných príležitostiach, ktorých bolo doteraz viac než 90. Inšpirácia odkazuje jubileum na židovskú tradíciu, podľa ktorej sa každých 50 rokov vyhlasoval Svätý rok. Počas neho sa neobrábali polia, vracala sa zabavená pôda, prepúšťali sa otroci. Samotný výraz jubileum sa odvodzuje od výrazu yobel - od trúby z baranieho rohu, ktorá začiatok Svätého roka ohlasovala. Kresťanský Svätý rok nesie hlboko duchovné významy. Má upevňovať vieru, viesť k bratskej solidarite a spoločenstvu vo vnútri Cirkvi i v spoločnosti. Volá a vyzýva veriacich k úprimnejšiemu a dôslednejšiemu vyznávaniu viery v Krista.
 
Prvý Svätý rok v cirkevných dejinách vyhlásil v roku 1300 pápež Bonifác VIII. bulou Antiquorum habet digna fide relatio datovanou 22. februára na sviatok Stolca sv. Petra. V roku 1350 potom Klement VI. vyhlásil ďalšie jubileum a rozhodol, že milostivé roky sa budú nabudúce sláviť každých 50 rokov. Neskôr pápež Pavol II. v roku 1470 ustanovil, že sa jubileá majú sláviť každých 25 rokov. Pokiaľ sa teda jubileum viaže na stanovené periódy, označuje sa za riadne, pokiaľ je spojené s inou udalosťou, hovorí sa o ňom ako o mimoriadnom. Posledné mimoriadne Sväté roky vyhlásil Pius XI. v roku 1933 a sv. Ján Pavol II. v roku 1983 ako výročie Vykúpenia. V nedávnych dejinách potom pápež Lev XIII. vyhlásil jubileum, ktorým sa začalo 20. storočie a v roku 1950 pápež Pius XII. otváral jubileum s odkazom na – v tom čase – nedávno skončenú svetovú vojnu v duchu veľkej modlitby za mier: „Mier v dušiach, mier v rodinách, mier vo vlasti, mier medzi národmi...“ Pri jubileu v r. 1975, vyhlásenom ako Svätý rok obnovy a zmierenia, pripomínal sv. pápež Pavol VI., že pre kresťana predstavuje odpustenie novú životnú etapu. Jubilejný rok 2000 začal nové tisícročie. Svätú bránu Baziliky sv. Petra otváral sv. Ján Pavol II. s myšlienkou, že „našou bránou je Kristus“ a iba ak budeme prechádzať touto bránou, budeme mať v sebe život.
 
Aj na Slovensku sme boli svedkami prežívania významného roka v živote Cirkvi. Bolo to napr. v roku 2012, kedy sme si pripomínali svätých Cyrila a Metoda pri príležitosti 1150. výročia od udalosti ich príchodu na naše územie, ktoré dalo nový smer dejinám nášho slovenského národa a čiastočne i ostatným slovanským národom. V rokoch 2015 až 2016 sme si v celej Katolíckej cirkvi (latinského i východného obradu) pripomínali Rok Božieho milosrdenstva, ktorého nosnou myšlienkou bolo heslo: (byť) „Milosrdní ako Otec“.
 
V tomto roku si Gréckokatolícka teologická fakulta PU v Prešove v spojení s celou Katolíckou cirkvou na svete (z gréckeho slova katholikos – univerzálna, celá) pripomína osobnosť sv. Jozefa výnimočným spôsobom - katechézami pedagógov (kňazov) pôsobiacich na fakulte. Katechézy sú voľne dostupné nielen pre študentov a zamestnancov, ale pre kohokoľvek, kto navštívi web stránku fakulty. Každá katechéza predstavuje sv. Jozefa v inom svetle, čo jasne naznačuje i samotný názov tej ktorej katechézy. Stránka okrem iného ponúka ďalšie informácie spojené s osobou a životom sv. Jozefa, ako aj jeho ikonografické znázornenia.
 
V súvislosti s prežívaním Roka sv. Jozefa pápež František na sklonku decembra 2020 vyhlásil aj osobitný Rok rodiny „Amoris laetitia“ (Radosť lásky), ktorý sa začne 19. marca 2021 na slávnosť sv. Jozefa (podľa rímskokatolíckeho cirkevného kalendára) pri 5. výročí vydania posynodálnej apoštolskej exhortácie o láske v rodine. Vyvrcholením spomínaného roka bude 10. svetové stretnutie rodín, konajúce sa v júni 2022 v Ríme.
 

Synoda 2021 - 2023
Dnes
14. júl 2024 (nedeľa) Kamil
Svätý dňa: Svätý apoštol Akvila.
Liturgické čítania:
Kalendár
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1548680 (35 %)
môže byť
1421977 (32 %)
nepáči
1439572 (33 %)
Hlasy: 4410229
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX