Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Dom sa nezrúti kvôli jednému úderu. Najčastejšie je to kvôli starej chybe v konštrukcii. Občas ide o dlhotrvajúcu nedbalosť obyvateľov domu, ktorí dopustili, aby pretiekla strecha. Kvapka po kvapke nebadateľne spôsobuje, že prehnijú klady na streche. Časom sa malá štrbinka zväčší a spôsobí značné škody. Konečný efekt je to, že dážď naplno preteká a dom sa zrúti.
sv. Ján Kasián
Facebook grkatpo
Banner TV Lgos
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

31.05.2021 | René Fečko, Vladimír Noga | Čítanosť(503) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Krásnom Brode posvätil arcibiskup Babjak nový liturgický priestor

V Krásnom Brode posvätil arcibiskup Babjak nový liturgický priestor

V nedeľu 30. mája sa v Krásnom Brode pri zrúcaninách monastierskeho chrámu otcov baziliánov uskutočnila archieparchiálna odpustová slávnosť sviatku Zostúpenia Svätého Ducha. Hlavným slúžiteľom bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, spolu s ním koncelebrovali medzilaborský protopresbyter Ján Blaško, protoihumen otcov baziliánov Vladimír Juraj Sedláček a viacerí kňazi. Tohtoročná odpustová slávnosť bola výnimočná tým, že bola spojená s posviackou nového liturgického priestoru.
 
V úvode slávnosti otca arcibiskupa a všetkých prítomných privítal otec Metod Bilančík. Po obradoch posvätenia nasledovala archijerejská svätá liturgia, počas ktorej vladyka Ján v homílii povzbudil veriacich, aby sa v živote usilovali nadobudnúť dary a ovocie Svätého Ducha a nechali sa ním viesť. Na základe príkladu jednej rehoľnej sestričky z Ruska povzbudil veriacich, aby vyprosovali spásu svojim blízkym a usilovali sa s nimi, už tu na zemi žiť v láske.
 
V závere svätej liturgie sa otec protoihumen poďakoval vladykovi za posvätenie liturgického priestoru a za jeho prítomnosť na odpustovej slávnosti a povzbudivé slová v homílii. Vladyka Ján poďakoval otcom baziliánom za výstavbu nového dôstojného liturgického priestoru a že sa starajú o pútnické miesto.
 
Slávnosť bola ukončená myrovaním. Aj napriek nepriaznivému počasiu sa svätá liturgia slávila v novoposvätenom liturgickom priestore za hojného počtu domácich, ale aj veriacich z blízkeho okolia.
 
Popoludní arcibiskup Ján v sprievode ďalších kňazov navštívil vo Výrave otca Vasiľa Daceja, titulárneho arcidekana. Otec Vasiľ je služobne najstarším kňazom v Prešovskej archieparchii. V marci tohto roku slávil 65. výročie kňazstva. Pôsobil vo farnostiach Vislanka, Slavkovce, Podhoroď, či Helcmanovce. Ako rodák z Výravy je na odpočinku v miestnom centre sociálnych služieb. V srdečnom rozhovore spoločne s vladykom spomínali na roky kňazstva a na význam jednoty cirkvi. Vladyka zaželal otcovi Vasiľovi veľa Božích milostí, pevného zdravia a udelil jemu aj prítomnému personálu archijerejské požehnanie.

Návšteva pápeža v Prešove
Dnes
20. október 2021 (streda) Vendelín
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1420393 (35 %)
môže byť
1296135 (32 %)
nepáči
1312710 (33 %)
Hlasy: 4029238
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX