Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Prosím vás s pokorou a dôverou, aby ste Kristovi dovoľovali prehovoriť k človeku. Len on má slová večného života, áno, večného života!
Ján Pavol II.
Gréckokatolícka charita Prešov
Rómska misia
Gréckokatolícky magazín
GMC BARKA - Juskova Voľa
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

10.06.2021 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(310)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove sa uskutočnilo zasadanie Rady hierarchov

V Prešove sa uskutočnilo zasadanie Rady hierarchov

 Gréckokatolícki biskupi sa v stredu 9. júna zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 32. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ otvoril zasadanie úvodnou modlitbou, po ktorej prečítal katechézu Svätého Otca Františka o modlitbe na tému Ježiš je vzorom a dušou každej modlitby.
 
Počas pracovného programu sa biskupi opätovne zaoberali jurisdikciou pri pastorácii rómskych veriacich. Arcibiskup Ján Babjak SJ informoval ostatných hierarchov o prežívaní Roku sv. Jozefa v Prešovskej archieparchii a o rôznych duchovných aktivitách s tým spojených.
 
Biskupi na zasadaní zvolili nového predsedu Metropolitnej liturgickej komisie, ktorým sa stal arcibiskup Cyril Vasiľ SJ. Doteraz túto funkciu zastával bratislavský eparcha Peter Rusnák. Taktiež bola zriadená komisia pre prípravu katechizmu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorú povedie vladyka Marián Andrej Pacák CSsR a dekrétom boli ustanovení aj vybraní členovia komisie.
 
Ďalej sa zaoberali obsahom Enchiridionu (Knihy odpustkov) pre gréckokatolíckych veriacich a schválili aj ďalší postup pri príprave učebníc náboženskej výchovy.
 
V nadväznosti na posledné zasadanie, kedy bolo schválené zriadenie komisie pre preklad Nového zákona do rusínskeho jazyka, biskupi na zasadaní odobrili menovanie členov tejto komisie a udelili požehnanie tomuto dielu, ktoré sa bude realizovať v úzkej spolupráci s Pravoslávnou cirkvou na Slovensku.
 
Na zasadaní vystúpil aj dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Peter Šturák, ktorý biskupov informoval o ponuke študijných programov predovšetkým Katolíckej teológie, ktorú by mohli v Prešove študovať aj bohoslovci pochádzajúci z materskej Mukačevskej eparchie a taktiež priblížil okolnosti permanentnej formácie kňazov.
 
V závere biskupi odhlasovali termín jesenného zasadania, ktoré sa uskutoční 6. októbra 2021 a stretnutie ukončili spoločnou modlitbou.
 
Vznik Rady hierachov vyplynul z metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008. Metropolitovi vo výkone jeho moci pomáha práve Rada hierarchov, ktorá je zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Okrem noriem spoločného a partikulárneho práva sa riadi aj štatútom, ktorý schválila Svätá stolica.
 
 

Mimoriadny rok sv. Jozefa
Dnes
15. jún 2021 (utorok) Vít
Svätý dňa: Svätý prorok Amos. Prepodobný Hieronym, stridonský presbyter.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 104. (Rim 10,11 – 11,2a); Mt zač. 41. (11, 16 – 20)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1407060 (35 %)
môže byť
1283388 (32 %)
nepáči
1299170 (33 %)
Hlasy: 3989618
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX