Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Keď sa Pimen (sv. Pimen Veľký, + 440) dopočul, že pustovník Arzén umiera, ponáhľal sa ho navštíviť. Keď uvidel Arzéna, povedal: „Šťastný Arzén, lebo mal dar sĺz v tomto živote! Lebo kto neoplakáva svoje hriechy na zemi, bude na ne nariekať vo večnosti.“
GMC BARKA - Juskova Voľa
Banner TV Lgos
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

12.07.2021 | Martin Snak, Foto: Peter Kostka | Čítanosť(583)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

30. výročie konsekrácie chrámu vo Svite

30. výročie konsekrácie chrámu vo Svite

V nedeľu 11. júla sa vo Svite uskutočnila odpustová slávnosť sviatku svätých Cyrila a Metoda – patrónov gréckokatolíckeho chrámu vo Svite. Hlavným slúžiteľom bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, spolu s ním koncelebrovali miestny správca farnosti Martin Snak, kňazi ktorí pôsobili v tejto farnosti Marek Kaľata, Gabriel Székely a viacerí kňazi.
 
Tohtoročná odpustová slávnosť bola spojená s tridsiatym výročím konsekrácie chrámu. V úvode slávnosti otca arcibiskupa privítala primátorka mesta Svit Ing. Dáša Vojsovičová. Nasledovala archijerejská svätá liturgia. Počas nej sa vladyka Ján v homílii prihovoril veriacim farnosti, hovoril o tom, že Boh dnes vstupuje do ľudských sŕdc cez kňazov, cez modlitbu a cez chrám. A dnešný deň je vďakou nielen za chrám ale aj za ľudí, cez ktorých sa myšlienka postavenia chrámu pred 30. rokmi zrealizovala. Menovane spomenul otca Petra Fidermaka ako iniciátora a realizátora chrámovej stavby a otca Jána Čuchrana, vďaka ktorému máme pozemok pre gréckokatolícky farský úrad. Vladyka povedal: „Žasnem, ako sa Boh stará o toto gréckokatolícke maličké stádo vo Svite, lebo možno sami by ste nedokázali si chrám postaviť a takto spoločnými silami sa vybudoval spoločný chrám“, kde pod jednou strechou je rímskokatolícky chrám sv. Jozefa robotníka a gréckokatolícky chrám sv. Cyrila a Metoda.
 
V kontexte Matúšovho evanjelia o uzdravení slepcov „nech sa vám stane, ako ste uverili“ hovoril, že viera ktorú nám vierozvestcovia priniesli na naše územie je Boží dar. Ak človek vieru nemá zostáva slepým, takýto človek uverí všetkým nezmyslom, ktoré ho zaplavia, alebo sa k nemu dostanú. Preto sa takému človeku žije v konečnom dôsledku ťažšie, ako veriacemu. Sv. Cyril a Metod sú pre nás výzvou, aby sme aj my zatúžili správne vidieť Boha, blížneho a seba vo svetle viery ktoré nám priniesli.
 
V závere svätej liturgie sa veriaci poďakovali vladykovi za jeho prítomnosť na odpustovej slávnosti a povzbudivé slová v homílii. Vladyka Ján poďakoval miestnym veriacim za ich snahu budovať a skrášľovať Boží chrám a za príjemnú a rodinnú atmosféru. Slávnosť bola ukončená myrovaním a spoločným agapé.
 
Z histórie stavby chrámu vo Svite
 
V roku 1989 vrcholili udalosti, keď sa búrali totalitné systémy vládnutia v štátoch strednej a východnej Európy, riadené jednou komunistickou stranou. V danom roku postupne vznikala priaznivejšia situácia na naplnenie túžby a úsilia veriacich vo Svite na vybudovanie chrámu bez politického rozhodnutia vládnucej moci. Počas roka 1989 veriaci vo Svite zintenzívnili aktivity na získanie súhlasu na výstavbu kostola. A tak 31.03.1990 za pôsobenia miestneho rímskokatolíckeho farára Petra Fidermaka sa započali prvé kroky k výstavbe Božieho domu vo Svite. Výstavba napredovala veľmi rýchlo za účasti trojzmennej prevádzky rímskokatolíckych, ale aj gréckokatolíckych veriacich.
 
6. júla 1991 - deň posviacky kostola – bol veľkým sviatočným dňom vo farnosti Svit. Hlavným celebrantom svätej omše i konsekrácie chrámu bol J. Em. Jozef kardinál Tomko, rodák zo Slovenska, pôsobiaci v Ríme, prítomní boli biskupi Slovenska i osobnosti pôsobiace v zahraničí. Z biskupov to boli František Tondra – spišský, Dominik Hrušovský – pomocný trnavský, Ján Hirka – gréckokatolícky eparcha a ďalší biskupi a kňazi za účasti približne 8000 veriacich z mesta Svit a širokého okolia.
 
Bol to veľký deň pre miestnu cirkev, pretože na oslavu bohoslužieb už boli k dispozícii aj dôstojné priestory novovybudovaného chrámu. Neskôr v priebehu rokov vo vedľajšej kaplnke sa začali slávenia svätých liturgií gréckokatolíckeho obradu. Čo viedlo k tomu, že gréckokatolíkom kaplnku prenechali a táto kaplnka bola povýšená na gréckokatolícky chrám sv. Cyrila a Metoda vo Svite.
 
  
 

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
26. september 2021 (nedeľa) Edita
Svätý dňa: Odchod do večnosti svätého apoštola a evanjelistu Jána Teológa.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1418288 (35 %)
môže byť
1293894 (32 %)
nepáči
1310447 (33 %)
Hlasy: 4022629
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX