Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Nie je dostatočné iba nevydávať sa, ale je nevyhnutná i čistota duševná. Pod touto čistotou nerozumiem iba zdržanie sa od ohnivej túžby, ozdôb, roztržitosti, ale i oslobodenie sa od (všetkých) svetských starostí. Ak toho niet, potom aký máme úžitok od telesnej čistoty?
sv. Ján Zlatoústy
Banner TV Lgos
GMC BARKA - Juskova Voľa
Gréckokatolícka teologická fakulta
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

23.07.2021 | Michal Pavlišinovič | Čítanosť(944) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Prešov sa pripravuje na návštevu Svätého Otca Františka

Prešov sa pripravuje na návštevu Svätého Otca Františka

V piatok 23. júla sa vo veľkej Sále biskupov na gréckokatolíckom Arcibiskupskom úrade v Prešove uskutočnila tlačová beseda na tému Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku. Hlava Katolíckej cirkvi v dňoch 12. - 15. septembra navštívi viaceré mestá na Slovensku a v utorok 14. septembra 2021 o 10.30 hod. bude pápež František predsedať gréckokatolíckej svätej liturgii na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove.
 
Novinárov počas brífingu najprv informoval prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ. Vyjadril veľkú radosť, že Svätý Otec pamätá aj na katolíkov východného obradu a navštívi sídlo Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Osobitne pripomenul, že Svätý Otec František prichádza v tejto pandemickej dobe, kedy aj horlivosť mnohých vo viere ochabuje, aby nás všetkých nanovo posilnil a upriamil našu pozornosť na urovnanie vzťahov a odstránenie napätia v spoločnosti. Vladyka Ján sa veľmi potešil, že pápež František bude sláviť gréckokatolícku svätú liturgiu, čo je nesmierna výsada pre celú gréckokatolícku cirkev. Spomenul aj návštevu sv. Jána Pavla II. v Prešove v roku 1995, kedy pápež sa spoločne s približne 200 tisíc veriacimi modlil Akatist k Presvätej Bohorodičke. „Toto slávenie bude akokeby takým balzamom na dušu každého gréckokatolíka a zvlášť aj balzamom na rany, ktoré boli utržené našej cirkvi v 50. rokoch minulého storočia,“ povedal arcibiskup Ján.
 
Primátorka Prešova Andrea Turčanová uistila arcibiskupa Jána a prítomných, že zo strany mesta sa už začali potrebné kroky k zdarnému priebehu celej návštevy. „Pre celé mesto aj pre široké okolie to je po viac ako štvrťstoročí opäť významná udalosť, kedy Prešov privíta Hlavu Katolíckej cirkvi. Urobíme všetko čo je v našich silách, aby sa Svätý Otec cítil v Prešove veľmi dobre,“ povedala novinárom primátorka Prešova. Mesto Prešov už schválilo a vyčlenilo 70 000 eur na všetky prípravné a zabezpečovacie práce spojené s návštevou Svätého Otca v meste.
 
Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský povedal, že okrem duchovnej prípravy ku ktorej pozýva veriacich Cirkev na Slovensku, je taktiež potrebná aj primeraná technická a organizačná príprava. Prešovský samosprávny kraj už podnikol viaceré kroky k zdarnej príprave návštevy Svätého Otca v metropole Šariša a aj keď času na prípravu tak veľkej udalosti je málo, predseda PSK verí, že Prešov dôstojne privíta Svätého Otca.
 
Protosynkel Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík, ktorý je aj hlavný koordinátor príprav návštevy Svätého Otca na Slovensku za Gréckokatolícku cirkev povedal, že Svätý Otec vždy keď prichádza do nejakej krajiny na apoštolskú cestu, tak prichádza ako Kristov vyslanec, ktorý ide posilniť bratov vo viere. V liturgickom kalendári gréckokatolíckej cirkvi je navyše 14. september veľkým sviatkom, kedy vo všetkých chrámoch je k osobitnej úcte vyložený presvätý Kríž. „Kríž ako nástroj smrti, no v Kristovej obete je to symbol Paschy – prechodu zo smrti do života. Spolu so Svätým Otcom sa budeme v ten deň klaňať životodárnemu krížu a spievať: Tvojmu krížu klaniame sa Vládca a tvoje sväté vzkriesenie oslavujeme. To sú nádherné súvislosti v spojení aj s tým, čím si prešla naša gréckokatolícka cirkev,“ dodal Petrík.

Počas nasledujúcich otázok bolo novinárom povedané, že celá návšteva Svätého Otca je pripravovaná pre približne 45 – 50 tisíc pútnikov. Ako už bolo pred pár dňami tlmočené zo strany ministerstva zdravotníctva, každý účastnik návštevy bude musieť byť plne zaočkovaný. V súčasnosti ešte prebiehajú prípravné práce na registračnom systéme, cez ktorý sa budú musieť následne všetci účastníci podujatia zaregistrovať. Na zabezpečenie zdarného priebehu celého podujatia je potrebná pomoc až 1000 dobrovoľníkov. S ich registráciou sa začne už čoskoro. Čo sa týka dopravy a logistiky aktuálne sa určujú záchytné parkoviská pre autobusy s pútnikmi a v tejto súvislosti sa ešte pracuje s viacerými možnosťami.

Návšteva Sv. Otca v Prešove
Dnes
22. september 2021 (streda) Móric
Svätý dňa: Svätý hieromučeník Fókas, sinopský biskup.
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1417932 (35 %)
môže byť
1293548 (32 %)
nepáči
1310085 (33 %)
Hlasy: 4021565
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX