Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Každý z nás nesie zodpovednosť za spásu svojho blížneho.
sv. Ján Zlatoústy
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

06.09.2021 | ISPA | Čítanosť(1277) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove sa finalizujú prípravy na Svätého Otca

V Prešove sa finalizujú prípravy na Svätého Otca

Na priestranstve pred Mestskou športovou halou sa dnes uskutočnila tlačová beseda, na ktorej zástupcovia Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove, Prešovského samosprávneho kraja a Mesta Prešov informovali o blížiacej sa návšteve Svätého Otca Františka v Prešove.
 
Hlavný koordinátor príprav Mons. Ľubomír Petrík opísal ako sa bude členiť sektorové umiestnenie aj z hľadiska umožnenia účasti veriacich v režime OTP (otestovaní alebo tí, ktorí prekonali Covid 19). „Od dnes je spustená registrácia pre tzv. účastníkov podujatia v režime OTP, títo veriaci, budú mať svoj samostatný vstup do sektora a zabezpečený prístup k sociálnym zariadeniam a pitnej vode. Sektor bude v zadnej časti priestranstva a vstup do neho bude cez check-in č. 3, teda z cyklochodníka,“ uviedol Petrík pre médiá.
Taktiež pripomenul aj možnosť zaregistrovať sa aj zaočkovaným veriacim z Ukrajiny, ktorí musia vyplniť prihlasovací formulár na oficiálnej stránke www.navstevapapeza.sk
 
Účastníci stretnutia so Svätým Otcom môžu napĺňať jednotlivé sektory už od polnoci z 13. na 14. septembra. Podľa Petríka sa aktuálny počet prihlásených prehupol cez polovicu celkovej kapacity priestranstva, čo vníma ako veľmi pozitívne. Zároveň povzbudil veriacich, aby si nenechávali prihlasovanie na poslednú chvíľu a čo najskôr využili možnosť registrácie, nakoľko prihlásených musí verifikovať aj NCZI. Účastníci si môžu na stretnutie zobrať aj malé skladacie stoličky a taktiež nech pamätajú na jedlo a pitie, keďže to sa v areáli už nebude dať zakúpiť.
 
Duchovno-kultúrny program počas tlačovej besedy bližšie opísal Peter Milenky. Program sa začne už o 4.00 hod. Jeho súčasťou bude slávenie utierne s obradom povýšenia sv. Kríža, ďalej to bude modlitba posvätného ruženca a katechézy na tému klokočovskej Bohorodičky a osoby svätého Jozefa. Pomedzi modlitby a katechézy zaznejú aj duchovné piesne a vystúpenia viacerých známych interpretov. Veriaci si budú môcť zaspievať piesne so známymi speváčkami Annou Poráčovou či Monikou Kandráčovou. Na pódiu pred mestskou halou vystúpia aj známe spevácke esá. Veriaci sa môžu tešiť na vystúpenie známej Prešovčanky Kataríny Knechtovej, ďalej to budú Ondrej Kandráč so skupinou a Štefan Štec. Stretnutie v Prešove má už aj svoju hymnu, ktorej hlavným interpretom je Peter Milenky. Hymna má názov Oslávený kríž a nesie tak v sebe odkaz celého stretnutia, ktorému má dominovať Kristov kríž. Zaznie počas duchovného programu približne o 8.30 hod.
 
Hovorca Prešovskej archiperchie Michal Pavlišinovič dodal, že súčasťou liturgického slávenia budú aj relikvie gréckokatolíckych blahoslavených mučeníkov. Priamo v antimenzione, štvorhrannej látke s vyobrazením uloženia Ježišovho tela do hrobu, budú umiestnené ostatky blahoslaveného mučeníka Pavla Petra Gojdiča a do drevenej oltárnej konštrukcie budú inštalované ostatky blahoslaveného biskupa-mučeníka Vasiľa Hopka a blahoslaveného rehoľného kňaza-mučeníka Metoda Dominika Trčku.
 
Bližšie informácie o prihlasovaní dobrovoľníkov priniesla hlavná koordinátorka Viktória Žolnová. Aktuálne je na stretnutie so Svätým Otcom registrovaných viac ako 850 dobrovoľníkov. Kto má ešte túžbu prísť pomôcť počas tejto výnimočnej akcie, je potrebné aby sa prihlásil do štvrtka 9. septembra do polnoci.
 
Hovorca mesta Vladimír Tomek priblížil celkovú dopravnú logistiku, ktorú pripravovalo mesto Prešov v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom. Na oficiálnej stránke návštevy pápeža je už zverejnená parkovacia mapa, na ktorej sú vyobrazené záchytné parkoviská pre autobusy aj osobné autá.
 
Pápež František počas svojej návštevy Slovenska (12. - 15. septembra) navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, s predstaviteľmi kresťanských cirkví, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Prešove bude sláviť svätú liturgiu a ohlási homíliu. V Košiciach sa stretne s mladými a navštívi tiež sídlisko Luník IX. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
28. jún 2022 (utorok) Beáta
Svätý dňa: Prenesenie pozostatkov svätých nezištníkov Kýra a Jána.
Liturgické čítania:
Ap. zač. 104. (Rim 10,11 – 11,2a); Mt zač. 41. (11, 16 – 20)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1436623 (35 %)
môže byť
1312527 (32 %)
nepáči
1330598 (33 %)
Hlasy: 4079748
Už ste hlasovali!
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX