Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Ten, kto ohovára, robí krivdu naraz trom osobám: tomu, koho ohovára, tomu, komu to hovorí, a nakoniec sebe.
sv. Bazil Veľký
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
GMC BARKA - Juskova Voľa
Facebook grkatpo
Gréckokatolícka teologická fakulta
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

17.09.2021 | Martina Vašková | Čítanosť(664)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

V Prešove pred príchodom Svätého Otca vystúpili známi interpreti

V Prešove pred príchodom Svätého Otca vystúpili známi interpreti

Stretnutiu so Svätým Otcom Františkom v Prešove 14. septembra predchádzal bohatý duchovno kultúrny program. Pútnici sa začali schádzať na mieste už o polnoci. Prvou pútničkou, ktorá prišla privítať Svätého Otca, bola pani Mária od Michaloviec, ktorá pricestovala už v pondelok napoludnie a trpezlivo čakala na priestranstve pred Mestskou halou skoro jeden celý deň. Po tom, čo ju moderátori programu osobne pozdravili, zožala obrovský potlesk všetkých prítomných. Ďalším pekným svedectvom bola účasť skoro všetkých účinkujúcich na liturgii s pápežom Františkom.
 
Samotný program začal po 4. hodine rannej, keď si prítomní pútnici mohli vypočuť spomienky na poslednú pápežskú návštevu v Prešove. A tiež sa dozvedeli aj to, ako prebiehali prípravy na tohtoročnú pápežskú návštevu metropoly Šariša. Prvým duchovným pilierom programu bolo slávenie utierne sviatku Povýšenia sv. Kríža, ktorej predsedal rektor kňazského seminára Vladimír Sekera Mikluš. Na utiereň nadviazala modlitba sv. ruženca, ktorú viedli a hudobne sprevádzali mladí z farnosti Milpoš, ktorí sa zároveň postarali aj o hudobný sprievod. Po 6. hodine prišlo na rad vystúpenie rómskej kapely Leha pod vedením Ľubomíra Kroku. Kapela je ovocím duchovnej pastorácie, ktorú prináša Gréckokatolícka rómska misia v Prešovskej archieparchii.
 
Ďalšie vystúpenia patrili známym interpretom ľudovej a duchovnej hudby. Ako prvá vystúpila speváčka Anka Poráčová, ktorú na akordeóne sprevádzal jej zať Ľubomír Šebej. O siedmej hodine pokračoval program krátkou katechézou na tému „Rok sv. Jozefa“, ktorú predniesol otec Marek Kolesár. Známe mená hudobnej scény spríjemňovali čakanie na príchod Svätého Otca aj naďalej. Na pódiu sa vystriedali Štefan Štec s klaviristom Dominikom Korytkom a Monika Kandráčová so synom Ondrejom a kapelou Kandráčovci, ktorí pridali niekoľko spomienok na návštevu sv. Jána Pavla II. v Prešove v roku 1995, pri ktorej vystupovali. S Monikou Kandráčovou vystúpila aj kapela Peter Milenky & Band. Popri Monike Kandráčovej s nimi vystúpili aj Martin Husovský a Braňo Kociov. V ďalšej hodine programu sa predstavila známa prešovská speváčka Katka Knechtová, ktorú na klavíri sprevádzal Daniel Špiner.
 
Po nich sa na pódium vrátila kapela Peter Milenky & Band, ktorá spolu s vokalistami predstavila oficiálnu hymnu návštevy pápeža v Prešove „Oslávený kríž“. Hymna pochádza z autorského pera Zuzany Eperješiovej, ktorá sa postarala o textovú zložku a hudobnú zložku pripravil kňaz Dominik Petrík. Súčasťou duchovnej prípravy na príchod Svätého Otca bola aj obľúbená byzantská modlitba – akatist. V minulom roku sme si pripomenuli 350. výročie slzenia Divotvornej ikony Klokočovskej Bohorodičky. Pri tej príležitosti kňaz Marko Durlák napísal text Akatistu k Presvätej Bohorodičke na počesť jej Divotvornej Klokočovskej ikony. Modlitbe akatistu predchádzala katechéza otca Martina Mráza o dejinách Klokočovskej ikony a krátky film o nej.
 
Po modlitbe akatistu nasledovala bezprostredná príprava na príchod Svätého Otca, ktorý krátko po 10. hodine v papamobile prechádzal medzi zaplnenými sektormi. Nadšení veriaci vítali hlavu Katolíckej cirkvi skandovaním a potleskom. Veriaci skandovali heslá: „Radosť srdca prezrádza, Svätý Otec prichádza. Vrúcne sme Vás čakali, v Prešove sa dočkali. Svätý Otče vitajte, požehnanie nám dajte!“ Počas toho spieval zbor, ktorý bol zložený z členov Katedrálneho zboru sv. Cyrila a Metoda v Košiciach a z členov Zboru bl. Pavla Petra Gojdiča z farnosti Vranov – Čemerné. Spojené zbory dirigovala Lucia Lovášová, ktorej počas celej doby príprav pomáhala Mária Šandorová.
 
Po svätej liturgii pokračoval program spevmi v podaní zboru, ktorý sprevádzal liturgiu, vystúpením kňazskej kapely Anastasis a mládežníckeho zboru Zoe en Christo zo Sabinova.
 
Programom stretnutia množstvo pútnikov sprevádzali Martina Vašková a otec Peter Milenky, ktorí okrem základných informácií ponúkli pútnikom zamyslenia, myšlienky Svätého Otca Františka, spomienky a zaujímavé informácie.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
15. august 2022 (pondelok) Marcela
Liturgické čítania:
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1439940 (35 %)
môže byť
1316268 (32 %)
nepáči
1333708 (33 %)
Hlasy: 4089916
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX