Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Vyhýbaj sa rozkošiam, usiluj sa o zdržanlivosť. Nech tvoje telo privyká na prácu a duša na skúšky a pokušenia... Na každé diabolské pokušenie maj pripravený výrok z Božieho slova.
Sv. Bazil Veľký
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

04.10.2021 | Mária Dudová-Bašistová | Čítanosť(874)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Najstarší dobrovoľník: Pomáhal pri Jánovi Pavlovi II. aj Františkovi

Najstarší dobrovoľník: Pomáhal pri Jánovi Pavlovi II. aj Františkovi

Pavel Prokopovič je dôkazom toho, že ak je chuť, vek nie je prekážkou.
V médiách začul, že pre stretnutia s pápežom hľadajú dobrovoľníkov. A tak si povedal, že by do toho šiel. A keď zachytil, že najstarším má byť muž po sedemdesiatke, už neváhal ani chvíľu. Pán Pavel Prokopovič má 82 rokov a intenzívne sa zapojil do služby dobrovoľníka pri návšteve pápeža Františka v Prešove.

Načrel do spomienok z minulosti
„Keď oznámili, že príde pápež František a zúčastní sa liturgie v Prešove, zaspomínal som si, ako vtedy, pred 26 rokmi, som bol 2. júla 1995 dobrovoľníkom pri podobnej návšteve, keď nás v Prešove poctil svojou návštevou Ján Pavol II.,“ hovorí o prvých pohnútkach k prihláseniu sa za dobrovoľníka Pavel Prokopovič. Doma pozrel medzi svoje odložené spomienky v hmotnej podobe a našiel pohľadnicu Prešova z roku 1995 s pečiatkami farnosti v Prešove aj obálku poštovej známky vydanej pri príležitosti tretej návštevy pápeža na Slovensku v roku 2003. „Keď som zalistoval v týchto spomienkach, rozhodol som sa, že sa aj tentoraz prihlásim za dobrovoľníka,“ spomína si. Zatelefonoval preto organizátorom s informáciou, že už bol ako dobrovoľník aj pri návšteve Jána Pavla II., pravdepodobne odhadli vyšší vek. „Povedali, že to bude náročné, lebo činnosť začne školením po 16. hodine v pondelok a bude pokračovať bez prestávky celú noc do druhého dňa aj po skončení liturgie,“ vysvetlil Prokopovič svoju cestu k dobrovoľníctvu.

Aj pamätníci musia mať zastúpenie
A potom sa rozhodol definitívne. „Keď v televízii oznámili, že najstarším dobrovoľníkom je 76-ročný, okamžite som sa rozhodol, že aj osemdesiatnici a pamätníci musia mať zastúpenie pri návšteve pápeža Františka v Prešove. Prihlásil som sa cez internet. Aby som organizátorom uľahčil rozhodovanie, tak som uviedol, že ja sa do služby zaradím až po krátkom spánku doma po 4.00 ráno. Okamžite som dostal odpoveď, že som prijatý,“ hovorí s úsmevom.

Rozhodnutie si nerozmyslel
Pondelkové školenie, ktoré všetci absolvovali, spestrili informácie o tom, kto odkiaľ prišiel, kde sú manželia a podobné zaujímavosti. Ale kategóriu nad 80 a pamätníci nespomenuli. Keď sa hlásil u vedúceho svojej skupiny, zistil, že ako jediný nie je v zozname uvedený. Tak ho tam doplnili. „Organizátori mi asi chceli urobiť radosť a potvrdili, že som zaradený medzi dobrovoľníkov, alebo ma neuraziť, tak ma neodmietli zaregistrovať medzi dobrovoľníkov, ale radšej nepočítali s mojimi plnohodnotnými službami. Alebo že si to na poslednú chvíľu možno aj rozmyslím,“ uvažuje so smiechom.
 
Nestalo sa tak a plnohodnotne si svoju funkciu zastal. Na starosti mal službu v športovej hale, v priestoroch pre novinárov. „Domnievam sa, že svoju úlohu dobrovoľníka som splnil dobre a to už aj preto, že som z miest po liturgii odchádzal ako jeden z posledných, lebo som zabezpečoval, aby nedošlo k nejakému poškodeniu vecí na pódiu, kde sa uskutočnila liturgia a bol prítomný pápež,“ vysvetlil Pavel Prokopovič. Ako sa vyznáva, „takáto významná udalosť zmení duševný život mnohých ľudí, je útechou a povzbudením pre tisíce ľudí na Slovensku a milióny na celom svete“. Rovnako to bolo aj v jeho prípade. Z návštevy odchádzal duchovne povzbudený. „V tom je asi sila duchovného života, vyjadrovaná a zvýrazňovaná od detstva mojimi rodičmi a staršou generáciou, dnes už tak trochu opomínanými symbolmi - viera, nádej, láska,“ dodáva 82-ročný obetavý dobrovoľník Pavel Prokopovič.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
20. máj 2022 (piatok) Bernard
Liturgické čítania:
Ap. zač. 36. (Sk 15, 5 – 34); Jn zač. 37. (10, 17 – 28a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1433953 (35 %)
môže byť
1309529 (32 %)
nepáči
1327395 (33 %)
Hlasy: 4070877
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX