Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Menu
Citát
Kňazi, ktorí prebývajú medzi ľuďmi, majú byť svätejšími a čestnejšími ako tí, ktorí odišli do hôr a púšte, lebo kňazi sa starajú o seba i o ľudí, a tí, čo odišli do púšte, starajú sa iba o seba. Na život kňazov, ktorí sú medzi ľuďmi, sa všetci pozerajú a nasledujú ich, a tí, ktorí sedia v jaskyniach a v púšti, tí svoje rany liečia alebo vence sami sebe pletú.
sv. Izidor Peluzský, + 4. st.
Gréckokatolícka teologická fakulta
GMC BARKA - Juskova Voľa
Návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku
Facebook grkatpo
Úvod > Arcibiskupstvo > Spravodajstvo > Správy

26.10.2021 | miništranti z Ľubice | Čítanosť(691) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Vladyka Ján Babjak SJ sa v Ľubici stretol s bývalými miništrantmi

Vladyka Ján Babjak SJ sa v Ľubici stretol s bývalými miništrantmi

V piatok 22. októbra slúžil vladyka Ján Babjak SJ spolu s ľubickým rodákom o. Jánom Zavackým vo svojej bývalej farnosti Ľubica ročnú zádušnú svätú liturgiu za zosnulého Jána Dučáka, kurátora, pokladníka a obetavého veriaceho, ktorý spolu s Andrejom Drugáčom zhotovil pri rekonštrukcii farského chrámu Zosnutia presvätej Bohorodičky nové dubové lavice. V tom čase farnosť spravoval ešte ako kňaz vladyka Ján Babjak. Slová vladyku, že mal vo farnosti dosť veriacich ochotných poslúžiť hoc aj o pol noci, platili aj o zosnulom Jánovi a takých nám dáva za vzor. Na podnet jedného z miništrantov sa vo farnosti nasledujúci deň (v sobotu 23. októbra) zorganizovalo stretnutie vladyku s bývalými miništrantmi aj s ich rodinami.
 
Program začal ráno svätou liturgiou, ktorú vladyka Ján obetoval za svojich bývalých miništrantov. Tohto radostného stretnutia sa ich zúčastnilo 10. Boli to miništranti, ktorí počas rokov 1983-1989 stáli pri oltári. So všetkými miništrantmi sa vladyka osobne zvítal. Aj keď odvtedy ubehlo veľa času, po pripomenutí mena sa rozžiaril úsmev na tvári vladyku. Požehnané počasie nasmerovalo prítomných na blízky kopec Zvonárka-Dulisberg, kde sa spoločne pomodlili misijnú krížovú cestu, ktorú sa pred dvoma rokmi na tomto mieste modlili misionári – redemptoristi. Niektorí boli na ľubickej krížovej ceste prvýkrát. Na vrchole sa všetkým naskytol nádherný výhľad na Levočské vrchy, Ihlu, Belianske a Vysoké Tatry, Kráľovu hoľu.

 

Vladyka sa živo zaujímal aj o rodiny bývalých miništrantov. Spomenul príhody, ktoré zažil pri výstupoch na Tatranské končiare aj ako bez rukavíc zdolal Lomnický štít, aj cestu dole s krvácajúcimi rukami, keď sa železo lepilo na ruky. Veselá bola aj príhoda, kedy jeho mama žalostila v Ľubici nad zamrznutou záhradou v jari, načo jej vladyka ukázal Tatry so slovami, že toto doma nemá a musí niečo obetovať za takýto výhľad.
 
Po spoločnom obede vladyka všetkých pozval, aby niečo o sebe povedali. Sám sa podelil o spomienky na jeho pôsobenie, rekonštrukciu chrámu, spoločné opekačky vo farskej záhrade aj nezabudnuteľnú príhodu ako miništrant pri posviacke domov kropil cestu svätenou vodou, aby neboli nehody.
 
Všetci prítomní sa zhodli, že zažili naozaj srdečné stretnutie duchovného otca so svojimi farníkmi. Pozdravy miništrantov, ktorí sa nemohli zúčastniť prišli z Čiech, od vladyku Milana Lacha z USA i ďalekej Austrálie. Pre nás všetkých je vladyka človekom, ktorý nás veľa naučil, je príkladom v modlitbe, láske, vernosti a nasadení za Božie veci. V závere návštevy farnosti zavítal aj do ľubického kláštora sestier Služobníc Nepoškrneného počatia. Arcibiskup všetkých pozval zopakovať toto stretnutie v pútnickej Ľutine. K vladykovým nadchádzajúcim narodeninám vyprosujeme hojnosť Božích milostí a ochranu Presvätej Bohorodičky.

Synoda 2021 - 2023
Dnes
20. máj 2022 (piatok) Bernard
Liturgické čítania:
Ap. zač. 36. (Sk 15, 5 – 34); Jn zač. 37. (10, 17 – 28a)
Kalendár
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Anketa
Páči sa Vám dizajn našej web-stránky?
veľmi
1433953 (35 %)
môže byť
1309527 (32 %)
nepáči
1327395 (33 %)
Hlasy: 4070875
TKKBS
Slovo
Rádio Lumen
TV LUX